Referenten

Rod Harris

Rod Harris

Qualifications

LLM (public international law), University College London, 1997
BA (German) / LLB 1989 (Victoria University of Wellington)
Career

  • 16 July 2014: New Zealand Ambassador to the Federal Republic of Germany, Liechtenstein (since 29/08/2014), Latvia (since 07/10/2014), Estonia (since 04/12/2014), Switzerland (since 13/01/2015) Lithuania (since 12/03/2015) and the Czech Republic (since 20/05/2015), resident in Berlin
  • August 2010 – December 2013: New Zealand Ambassador to Saudi Arabia, resident in Riyadh and accredited also to Bahrain, Kuwait, Oman, and Qatar
  • 2008 - 2010: Deputy Director, Legal Division, Ministry of Foreign Affairs and Trade, Wellington (trade negotiations)
  • 2004 - 2007 Deputy Head of Mission, New Zealand Embassy, Seoul
  • 2001 - 2004 Senior Legal Adviser, Legal Division, Ministry of Foreign Affairs and Trade, Wellington (environmental law and WTO dispute settlement)
  • 1999 – 2001 Senior Associate, Chen Palmer (public law firm), Wellington
  • 1995 – 1998 Legal Adviser, Commonwealth Secretariat, London
  • 1993 – 1995 Legal Adviser, Department of Trade and Industry, London
  • 1990 – 1993 Legal Adviser, Law Reform Division, Department of Justice, Wellington

Family Status

Mr Rod Harris is married to Mrs Catherine Harris and they have two children, Caroline (aged 9) and Benjamin (aged 8)

Interests

Fly-fishing, cricket, hockey, history, theology

Referent/-in werden?

Möchten Sie als Referent/-in des Geisenheimer Institut für Weiterbildung tätig sein? Bewerben Sie sich gerne! Weiterbildung@hs-gm.de